Drodzy Uczniowie!

Gdy tylko wiosną bądź latem przez dłuższy czas nie ma opadów - susza daje się we znaki wszystkim. Wystawmy wtedy pojemniki z wodą dla ptaków, kotów czy jeży. W ten sam sposób możemy pomóc pszczołom i innym owadom, które jak każdy żywy organizm potrzebuje wody, aby przetrwać.

Sprawa, co prawda, jest tutaj trochę bardziej skomplikowana niż po prostu wystawienie miski z wodą, lecz z pewnością dacie radę! Potrzebujemy płaskiego pojemnika, który wypełniamy odpowiednim materiałem chłonącym wodę, np. łatwo dostępnym i tanim keramzytem. Pamiętajmy o tym, żeby nigdzie nie zostawić otwartej przestrzeni z wodą, a w której to owady mogłyby się utopić. Puste miejsca najlepiej wypełnić korą, muszelkami albo suchymi patykami. Możemy wykorzystać również mech, ale nie bierzmy tego z lasu – jest on pod ochroną. Tak przygotowane poidełko wystawiamy w ogrodzie. Uzupełniajmy wodę, jeśli zachodzi potrzeba, wymieniajmy ją na świeżą, jeśli stoi już dług czas, tak aby jej poziom nie był zbyt wysoki. Wykonanie poidełka nie zajmuje dużo czasu, a na pewno pomoże przetrwać owadom okres suszy.