Warzywa?! Owoce?! Znamy, kochamy, chętnie zjadamy!

Zajęcia promujące zdrowe nawyki żywieniowe w klasach 3a i 3b

Uczniowie klas 3a i 3b podczas realizacji zajęć z zakresu promocji zdrowego odżywiania, wysłuchali tekstów „Czipsy z marchewki” z cyklu „Listy od Hani i Henia” oraz „Na straganie”. Dowiedzieli się o konieczności urozmaicania i odpowiedniego komponowania swojej diety. Zapoznali się z Piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Analizując kolejne jej piętra, wymieniali produkty spożywcze niezbędne w diecie każdego dziecka. Zwracali uwagę na te elementy diety, które spożywane w nadmiarze, mogą prowadzić do nadwagi, otyłości i innych chorób.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się także o znaczeniu warzyw i owoców w codziennej diecie. Korzystając z zasobów Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, obejrzeli filmy: „Przygody Oli i Stasia: Zbilansowana dieta” oraz „Przygody Oli i Stasia: Warzywa i owoce”. Dzięki nim dowiedzieli się o konieczności zjadania pięciu posiłków dziennie, a także o potrzebie włączania do diety warzyw i owoców. Usłyszeli o zawartych w warzywach i owocach witaminach i solach mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Uczniowie chętnie uzupełniali karty pracy związane z tematyką spotkań. Po zajęciach teoretycznych, wiadomości wykorzystali w praktyce. Podczas przerwy śniadaniowej, uczniowie z dumą prezentowali zdrową warzywno – owocową zawartość swoich śniadaniówek. Z jeszcze większą dumą i apetytem ją zjadali.