MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W KLASACH I-III

 

21 lutego klasa IIIa przygotowała apel z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Na początku spotkania zostały rozdane nagrody zdobyte w konkursie ortograficznym, który odbył się kilka dni wcześniej.  Cztery dziewczynki, które najlepiej napisały dyktando otrzymały dyplomy i książki, a pozostałe dzieci za udział w konkursie otrzymały długopis i plan lekcji.

Po rozdaniu nagród uczniowie klasy IIIa zaśpiewali „Piosenkę bardzo kulturalną” w której zachęcali do używania słów: „PROSZĘ”, „DZIĘKUJĘ”, „PRZEPRASZAM”. W dalszej części apelu, który łączył Dzień Języka Ojczystego z programem „Owoce, warzywa i mleko w szkole” uczniowie recytowali wiersze o owocach,  warzywach i mleku oraz śpiewali  piosenki; „Witaminki”, „Warzywa” i”Piosenkę o owocach i warzywach”.

Po części artystycznej  odbył się konkurs na „Łamańce językowe”. Uczniowie  z każdej klasy wybierali sobie z tablicy kartkę z łamańcami językowymi i mieli to w miarę szybko i poprawnie powtórzyć za nauczycielem. Nie było to wcale takie proste, Nagrodą za poprawne powtórzenie było jabłko  a plan lekcji jako nagroda pocieszenia.

Na zakończenie uroczystości został ogłoszony konkurs recytatorski wierszy o wiośnie, którego finał odbędzie się w pierwszym dniu wiosny.

I. Zieniewska