Marszałek Józef Piłsudski – Nasz Patron

Dnia 31 maja 2019 roku, uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Drohiczynie świętowali Dzień Patrona Szkoły - Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczyste spotkanie rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie uczniowie obejrzeli film „Z albumu Dziadka – historia Józefa Piłsudskiego opowiedziana dla dzieci” według scenariusza i reżyserii Dariusza Jakóbka. Projekcji filmu towarzyszyła cisza i skupienie. Dzięki temu uczniowie bez problemów udzielali odpowiedzi na przygotowane pytania. Gdzie i jak długo na zesłaniu przebywał Józef Piłsudski? W podróż do jakiego kraju udał się z prośbą o pomoc w odzyskaniu niepodległości? Jak miały na imię córki Marszałka? Na te i im podobne pytania dzieci odpowiadały śpiewająco.

Kolejnym punktem uroczystości było wysłuchanie czytanych przez uczniów klasy 2b krótkich fragmentów książki Jana Ołdakowskiego „Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego”.

Spotkanie urozmaiciło zaśpiewanie piosenki „Każde polskie dziecko wie”, a także „Pierwszej Brygady”.

Zwieńczeniem szkolnego święta było wykonanie klasowych zdjęć prezentujących jednocześnie plakaty pod hasłem „Nasz Patron”. Uczniowie poszczególnych klas wykonali je podczas zajęć świetlicowych.

Wszystkim zebranym udzieliła się miła, podniosła atmosfera, a słowa Marszałka „Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody, należy próbować i tej” niech staną się naszym mottem.

                                                                                                Tekst: A. Jabłońska

                                                                                              Zdjęcia: B. Zgierun