21 maja 2019 roku  odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Patrona Szkoły Podstawowej w Drohiczynie,  Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Uczestniczyli w  nim uczniowie  klas  IV- VIII.

Występujący kolejny raz przedstawili sylwetkę wybitnego Polaka- Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Człowieka, dla którego niepodległa Polska oraz walka o niepodległość  stały się  priorytetami  jego działań i dążeń. Sprawił bowiem, iż  11 listopada  1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, po wielu  krwawych powstaniach, wolna Polska  powróciła na mapę świata.

Prowadzący wspólnie z widzami poszukiwali  odpowiedzi na pytania: Czym jest wolność, patriotyzm, Ojczyzna? Wszyscy wspólnie obejrzeli kilkuminutowy film „1920 - Cud nad Wisłą”, mówiący o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata.

Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali pieśń  „My, pierwsza brygada”.

Następnie na boisku szkolnym odbył się V Bieg im. Marszałka  Józefa Piłsudskiego w dwóch kategoriach:  klasy I-IV oraz V-VIII.

W klasach  I-IV wśród dziewcząt  I miejsce zajęła Justyna Łukasiuk –kl. 2B,  II miejsce – Amelia Raczyniak kl. 3B, III miejsce – Magda Stępkowska kl. 2B. Wśród chłopców: I miejsce - Jakub Godlewski kl.4, II miejsce - Hubert  Pogorzelski, III miejsce – Szymon Uszyński kl.3B.

W klasach V-VIII wśród dziewcząt I miejsce zajęła Patrycja Michaluk kl. 7, II miejsce – Gabriela Leoniuk kl. 6, III miejsce – Alicja  Kasprzycka kl. 7.  Wśród chłopców: I miejsce zajął Szymon Kopówka kl. 8B, II miejsce – Adrian  Maćkowiak  kl. 8B , III miejsce – Arkadiusz  Sadowy kl. 6.  Uczniowie ci otrzymali  medale i dyplomy. Uczestnicy biegu,  którzy zajęli miejsca od IV do X we (wszystkich kategoriach) otrzymali pamiątkowe dyplomy.   Serdecznie gratulujemy.

Wszyscy uczestnicy obchodów Dnia Patrona i widzowie uznali imprezę za udaną. Podobał im się występ kolegów i koleżanek z klasy VIIIA  oraz  dopisała pogoda.

A.M.